четвер, 17 липня 2025 р.

Як внутрішньо переміщеним особам поновити лікування онкозахворювання


 В умовах повномасштабної війни деякі пацієнти з онкологією змушені переїжджати до безпечніших регіонів і продовжувати лікування вже в нових умовах. Але незалежно від того, де вони перебувають, кожен має право на медичну допомогу у повному обсязі — без обмежень за місцем проживання чи статусом.


Це право реалізується через Програму медичних гарантій, яка покриває медичну допомогу для пацієнтів з онкологією на кожному етапі лікування: 
- інструментальна та лабораторна діагностика
- лікування в амбулаторних чи стаціонарних умовах
- хірургічні втручання
- реабілітація і паліативна допомога
- забезпечення ліками з Національного переліку та з централізованих закупівель за кошти державного бюджету

Де та як внутрішньо переміщені особи з онкологією можуть продовжити лікування?

Внутрішньо переміщені особи можуть продовжити лікування у будь-якому медичному закладі країни, який має відповідний договір з НСЗУ.

Підставою для продовження лікування є:
- Е-направлення від лікаря первинної медичної допомоги (ПМД) або лікуючого лікаря при встановленому діагнозі.
- Переведення пацієнта з іншого медичного закладу. 

Якщо втрачено зв’язок з сімейним лікарем із попереднього місця  проживання, можна обрати нового сімейного лікаря й переукласти декларацію. Для цього треба звернутися до закладу надання первинної меддопомоги, що має договір з НСЗУ.

Що потрібно знати внутрішньо переміщеній особі для продовження лікування онкології після переїзду????

Звертаємо увагу пацієнтів, якщо ви вимушено тимчасово або на тривалий період переміщуєтесь до іншого населеного пункту, радимо стати на облік у фахівця за новим місцем перебування. Регулярна взаємодія офлайн, особливо для проведення оглядів і контролю стану здоров’я, залишається важливою складовою якісного медичного супроводу. А в разі повернення — ви завжди можете поновити контакт і продовжити співпрацю зі своїм лікарем, з яким вже був налагоджений зв’язок до переміщення.
1. Вибір закладу.  Пацієнт може обрати будь-який заклад охорони здоров’я, що має договір з НСЗУ за такими пакетами лікування онкозахворювань:
- Хіміотерапевтичне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями у стаціонарних та амбулаторних умовах 
- Радіологічне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями в стаціонарних та амбулаторних умовах
- Лікування та супровід пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями в стаціонарних та амбулаторних умовах 

Детально ознайомитися з послугами в межах кожного пакету, можна  на сайті НСЗУ в розділі “Контрактування/Вимоги 2025” або за посиланням: https://cutt.ly/KrUj2NLa 

2. Пошук медичного закладу. Щоб знайти найближчий медзаклад чи відділення потрібного онкологічного профілю, можна скористатися сайтом НСЗУ: розділ “Е-дані” / “Аналітичні панелі (дашборди)”/ “Електрона карта місць надання послуг за Програмою медичних гарантій”. Застосування фільтрів напряму медичної допомоги та місця надання послуг звузять пошук.

Також для отримання аналогічної інформації можна зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77 і дочекатись з’єднання з оператором.

3. Забезпечення ліками. Під час лікування заклад має забезпечити пацієнта необхідними препаратами з Національного переліку основних лікарських засобів; ліками, що закуповує держава та за рахунок інших програм.

Перевірити забезпеченість ліками можна на таких ресурсах:
- Перелік ліків, які закуповує держава: https://cutt.ly/fHwx7PR
- Ліки, які централізовано закуповує Міністерство охорони здоров’я: https://cutt.ly/0rUyyUYJ 
- Забезпечення лікарень ліками через сайт "Є ліки": https://eliky.in.ua/
- Наявність ліків, що закуповуються за кошти місцевих бюджетів — переглянути на сайтах департаментів охорони здоров’я, а також самого закладу.
- У процесі лікування лікар може виписати пацієнту е-рецепт на ліки, що входять до програми “Доступні ліки” — це означає, що їх можна придбати в аптеці з невеликою доплатою або безкоштовно. 

Читайте також:
- Діагностика онкоутворень для внутрішньо переміщених осіб: https://cutt.ly/crUyRvZz 
- Як внутрішньо переміщеній особі укласти декларацію з лікарем: https://cutt.ly/crUybtnH 
- Про безоплатні медичні послуги у посібнику “Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2025”: https://cutt.ly/WrYi5q66 
- А також “Гід по прорамі реімбурсації 2025”: https://cutt.ly/7rUjFRyP
 

четвер, 10 липня 2025 р.

 

З 1 липня 2025 року всі ліцензовані аптечні заклади зобов’язані приєднатися до програми реімбурсації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1417. Це означає, що «Доступні ліки» мають бути справді доступні — не лише за переліком, а й географічно, у кожній аптеці.

Для пацієнтів це:
- більше  аптек поблизу, де можна отримати «Доступні ліки»;
- ширший перелік препаратів, включно з новими діючими речовинами;
- гарантований безперервний доступ до лікування незалежно від місця проживання.

Що робити пацієнту, якщо в аптеці відмовили у відпуску ліків за програмою:
- якщо аптека не має договору з НСЗУ – повідомте на гарячу лінію МОЗ України за номером 0800 505 201. Ваше звернення буде передане до Держлікслужби для подальшої  перевірки  аптеки.  
- якщо аптека має договір з НСЗУ, але не відпускає ліки за програмою реімбурсації  — зверніться до НСЗУ за номером 16-77 або подайте скаргу онлайн: https://cutt.ly/nrUyDqs2.

Щодня до програми долучаються нові учасники. НСЗУ, зі свого боку, забезпечує максимально оперативний розгляд поданих заяв.

З 1 липня до програми вже приєдналися 118 нових аптечних закладів.

Станом на 9 липня 2025 року:
- укладено 1 984 договорів з аптечними закладами;
- з них 103 — комунальні, 828 — приватні, 1 048 — ФОПи;
- 1 807 аптек позначили в ЕСОЗ хоча б одне місце відпуску;
- 16 616 — загальна кількість місць (аптек, аптечних пунктів), де пацієнти можуть отримати ліки за програмою реімбурсації.

Програма «Доступні ліки» є стратегічним інструментом держави для підтримки здоров’я населення та посилення фінансового захисту в умовах війни й економічної нестабільності. Кожен рецепт у межах програми — не просто компенсація вартості препарату, а реальна можливість зберегти якість життя для мільйонів українців. Лише у 2025 році нею вже скористались понад 2,1 млн пацієнтів, а за весь період дії — більше  5,5 млн.

Залучення всіх аптек до  програми  — це черговий системний крок до того, щоб кожен пацієнт мав гарантований та безперервний доступ до необхідних ліків. 

 

Світла пам’ять медичним героям

Сьогодні ми схиляємо голови перед тими, хто тримав у руках не зброю, а життя.

Перед тими, хто рятував інших, не думаючи про себе. Хто працював під обстрілами, на передовій, у польових шпиталях, у зруйнованих лікарнях. Хто не залишив пацієнтів навіть тоді, коли було страшно. І хто заплатив за це найвищу ціну.

Медики — це воїни світла. І серед них — ті, кого вже немає поруч.

Ми пам’ятаємо кожне ім’я.

Ми вдячні за кожне врятоване життя.

Ми не забудемо вашу мужність.

Вічна слава. Вічна пам’ять.