понеділок, 25 листопада 2019 р.


Обережно дифтерія
Дифтерія це -  інфекція глотки, гортані, носа та шкіри, викликана бактерією Corynebacterium diphtheriae . Характерними симптомами є гарячка, зазвичай менше 39°С, гострий початок з болю в горлі, набряк інфікованої ділянки, що поширюється за межі мигдаликів, і нудота (у чверті пацієнтів).  Як ускладнення можуть розвинутись міокардит і поліневропатія.  Для зараження необхідний контакт зі слиною пацієнта з дифтерією; хвороба поширюється повітряно-крапельним шляхом.  Зразок з ексудату потрібно взяти у 2 пробірки, що містять транспортне середовище Стюарта. Бактеріальна культура вимагає спеціального середовища; лабораторію слід повідомити заздалегідь. Інфекційна хвороба, здатна викликати серйозні епідемії; запобігти можна за допомогою вакцинації . Захворювання поширюється через виділення з дихальних шляхів (назальний секрет, слина), але також через безпосередній контакт з ранами та іншими виділеннями; для зараження необхідний близький контакт з пацієнтом або носієм.  Інкубаційний період складає 1–7 днів.  В Європі з 1990 року було діагностоване певне число випадків. Більшість пацієнтів були інфіковані в країнах колишнього Радянського Союзу.  Починаючи з 2002 року, ВООЗ/Європа щомісяця збирає дані про випадки дифтерії у країнах колишнього Радянського Союзу.
Симптоми :1. Місцеве запалення з масивними сірими або темними нальотами, що щільно прикріплені до слизової оболонки глотки, та набряком м'яких тканин. У дітей ця фаза захворювання може призвести до обструкції дихальних шляхів.
 2. Системне захворювання, викликане бактеріальним токсином, починається через 1-2 тижні після появи місцевих симптомів. Токсин уражає серце (міокардит, аритмії, особливо впродовж другого тижня хвороби) і нервову систему (паралічі, неврит через 2-7 тижнів після початку захворювання). Якщо пацієнт не помирає під час гострої фази захворювання, він зазвичай одужує без наслідків.
 Профілактика • Вакцинація запобігає ускладненням, що викликаються токсином, але не запобігає інфікуванню. • Якщо було проведено основний курс щеплень, захист становить понад 90%. У людей віком старше 30 років без бустерної дози захист не достатньо хороший. Бустерна вакцинація повинна проводитись кожні 10 років. Бустерна доза часто складається з комбінації вакцин проти правця та дифтерії. • Мандрівникам до епідемічних районів слід виконати базовий курс із трьох щеплень, якщо раніше вони не були вакциновані. Ревакцинації достатньо для дорослих людей, якщо вони старші за 30 років, і раніше отримали повний базовий курс із трьох щеплень.

Сімейний лікар АЗПСМ №2    Киричко Сергій Михайлович

Немає коментарів:

Дописати коментар