вівторок, 9 серпня 2022 р.

Ротавірусна інфекція

 

Ротавірусна інфекція

Ротавірусна інфекція-одна з форм гострої кишкової інфекції , збудником якої є Ротавірус людини.

Переважно виникає в холодну пору року, за статистикою найбільшу кількість хворих реєструють з листопада по квітень. Також це захворювання може носити епідемічний характер.

Найчастіше хворіють діти віком від 6 місяців до 4-5 років. Вірус вражає не тільки дітей, можуть хворіти і дорослі люди, у них захворювання зазвичай протікає в легкій формі зі стертими симптомами.

За статистикою щороку 2 млн дітей госпіталізують , 453 тис помирає.

Ротавірус отримав свою назву від латинського слова «rota»-колесо, саме на нього схожий цей вірус, якщо розглядати його під мікроскопом.

Для ротавірусної  інфекції характерним є гострий початок: різке підвищення температури тіла, нудота, біль і бурчання в животі, блювання, сильний пронос, водянисто-пінисті випорожнення яскраво-жовтого кольору. Також може з’являтися нежить, почервоніння в горлі, біль при ковтанні.

Захворювання дуже заразне, відноситься до «хвороб брудних рук». Джерелом рота вірусів є хвора людина. Передача відбувається контактно-побутовим шляхом(при контакті з поверхнями чи предметами, що могли бути забруднені фекаліями-іграшки, меблі, одяг, підлога) або при вживанні в їжу інфікованих ротавірусом продуктів харчування, аерогенний шлях, внаслідок тісного контакту з інфікованою людиною.

Основну небезпеку являє собою зневоднення організму, що відбувається внаслідок частих блювоти та проносу. Симптоми рота вірусної інфекції можуть бути дуже схожі на ознаки інших інфекційних захворювань( сальмонельозу та холери).

Червоними(тривожними) прапорцями є:

- ознаки зневоднення( сухість слизових оболонок(у т. ч. в роті), плач без сліз, зменшення частоти сечовипускання;

- часта блювота(дитина блює більше 24 год і дитині не легше;

- колір блювоти жовтий , зелений, червоний;

- діарея понад добу, сліди крові в калі;

- температура понад 39С;

- ознаки перевтоми:біль, кволість,незвична сонливість;

- дитина не п’є кілька годин.

Диференційну діагностику провидимо з гострими кишковими інфекціями різної етіології.

Лікування: немає специфічного лікування ротавірусної інфекції-лише симптоматичне. Воно має відновлювати кількість рідини і електролітів в організмі, знижувати інтоксикацію, з використанням розчинів для оральної регідратації(ре гідрон,реогель і т.д). Також застосовують препарати проти блювоти(ондасетрони), жарознижуючі препарати(ібупрофен, парацетамол). Рекомендована кількість рідини: 30-50 мл на 1 кг ваги:цю кількість рівномірно давати за 4 год, можна по 5 мл кожні 2-3 хв. Обов’язково записувати об’єм отриманої та втраченої рідини за таким правилом: 1 випадок блювоти-це 50-100 мл втраченої рідини. Якщо ефекту від оральної регідратації немає, госпіталізуємо пацієнтів в інфекційне відділення, орієнтуючись на червоні прапорці.

Профілактика:вакцина для профілактики ротавірусної інфекції- ротарикс, моновалентна вакцина, яка містить живий ослаблений вірус, отриманий зі штаму ротавірусу людини. Ротарикс відповідає вимогам Всесвітньої організації охорони здоров’я для біологічних речовин і для вакцин проти рота вірусної інфекції. За результатами досліджень, проведених у Європі та Латинській Америці, після застосування двох доз Ротарикс захисна ефективність вакцини зберігалася протягом першого та другого років життя дитини.

Схема проведення вакцинації вакциною Ротарикс: курс вакцинації складається з двох доз, перша доза може бути призначена дитині , починаючи з віку 6 тижнів. Інтервал між застосуванням першої та другої дози повинен бути не менше 4 тижнів. Курс вакцинації слід закінчити до досягнення дитиною віку 24 тижні. Ротарикс може бути призначений за тими ж показаннями і недоношеним дятям, дотримуючись такого самого дозування. За даними клінічних досліджень зригування або спльовування при застосуванні вакцини спостерігалося дуже рідко, і в таких випадках повторна доза не вводилася. Однак, у випадку, якщо дитина зригнула або сплюнула майже всю дозу, можна одноразово замінити цю дозу під час цього ж самого вакцинування. Настійно рекомендується, щоб немовлята, які отримали першу дозу вакцини Ротарикс, завершили  2-дозовий режим вакцинації препаратом Ротарикс.

Вакцина Ротарикс призначена тільки для перорального застосування. Відсутні обмеження на споживання немовлям їжі або рідини, включаючи грудне молоко, як до, так і після вакцинації. Як і при застосуванні інших вакцин, введення вакцини Ротарикс повинно бути відкладено в осіб з гострими захворюваннями, що супроводжуються лихоманкою. Проте , наявність незначних інфекцій, таких як звичайна застуда, не є протипоказанням для проведення імунізації. Застосування вакцини Ротарикс повинно бути відкладене в осіб, що страждають на діарею або блювання. Вакцину Ротарикс можна застосовувати в поєднанні з будь-якими вакцинами. Вакцина Ротарикс не призначена для застосування у дорослих. При проведенні первинної імунізації у недоношених дітей, необхідний моніторинг дихання протягом 48-72 годин після щеплення через потенційний ризик апное.

ВООЗ наголошує, що використання ротавірусної вакцини має бути частиною всеосяжної стратегії боротьби з діарейними захворюваннями з розширенням профілактики(сприяння ранньому і виключно грудному вигодовуванню, миття рук з милом, поліпшення водопостачання та санітарії). Краще попередити захворювання, аніж лікувати.

Немає коментарів:

Дописати коментар