середа, 31 липня 2024 р.


 Що потрібно знати про гепатити В і С

  Щорічно  з 28 липня по 3 серпня проводяться акції до Всесвітнього дня боротьби  з  вірусним  гепатитом В і  гепатитом С , метою якого є підвищення  поінформованості населення про вірусні гепатити – шляхи передачі інфекції , діагностику , можливості лікування в Україні. На сьогоднішній день в світі зареєстровано 257 млн людей, хронічно інфікованих вірусом гепатиту В. Майже 686000 людей щорічно помирає від інфекції гепатиту В, зокрема цирозу та раку печінки , що розвиваються внаслідок хронічної інфекції гепатиту В. Відповідно до оціночних даних , в Україні  5% населення інфіковано вірусом  гепатиту С ( ВГС) та 1,5% - вірусом гепатиту В (ВГВ).Водночас під медичним  наглядом перебуває близько 106 000 осіб з ВГС та 18433 – з ВГВ. Тобто, більшість осіб навіть не знають про свою хворобу, а відтак не отримують доступ до лікування сучасними противірусними препаратами прямої дії ( ці ліки закуповуються за кошти державного бюджету і надаються пацієнтам безоплатно).                                                                                                Вірусний гепатит В – небезпечне вірусне захворювання , що може протікати в гострій та хронічній формі. Гепатит В – це запалення печінки,спричинене вірусом  гепатиту В. Вірус уражає клітини печінки та часто  до печінкової   недостатності , цирозу, або переходить у хронічну форму, яка нагадує про себе  протягом  життя.                                                                

Перші ознаки  гострої  форми гепатиту В :

-         Жовтяниця ( шкірні покрови і склери очей набувають жовтого відтінку);

-         Потемніння сечі;

-         Посвітлення або повне знебарвлення калу;

-         Постійна нудота;

-         Шлунково-кишкові розлади з діареєю;

-         Надмірна втомлюваність.

У деяких випадках перші симптоми можуть  бути непомітними. При прогресуванні інфекції людина втрачає апетит і вагу. Якщо симтоми продовжуються  понад 6 місяців, гепатит переходить у хронічну форму. Хронічна форма розвивається у 10% всіх випадків. Також ці хворі  можуть стати неактивними носіями вірусу. Коли  гепатит В перейшов у хронічну стадію, він може спричинити  цироз та рак печінки.

Шляхи передачі : вірус гепатиту В зазвичай передається через кров та інші рідини організму. Основні шляхи передачі :

-під час переливання крові або її компонентів, оперативних втручань , стоматологічних  процедур;

-використання нестерильного інструментарію ( для татуювання , пірсингу,вживання ін,акційних наркотиків);

-інфіковані засоби гігієни ( зубні щітки, манікюрні ножиці, засоби гоління);

-контакти з кров,ю інфікованої людини ( надання першої медичної допомоги, поранення);

-під час пологів від матері до дитини;

- незахищені статеві контакти;

-контакти з менструальними і вагінальними виділеннями, сімною рідиною.

Профілактика захворювання гепатитом В і С:

-не ділитися засобами індивідуального користування ( бритвами,манікюрними ножицями, зубними щітками),

-перевіряти стерильність інструментарію на процедурах татуювання , пірсингу , манікюру,

-використання презервативів,

-уникати контактів з кров,ю  та біологічними рідинами інших людей,

Але самим надінийним  засобом профілактики захворювання на гепатит В є вакцинація.  Згідно національного  календаря щеплень МОЗ України, вакцинація від гепатиту В є обов,язковою. Першу дозу вводять  дітям в перший   день життя. Вакцинацію повторюють в 2 і в 6 місяців.

Чи виліковується хронічний гепатит В і С – це питання турбує інфікованих пацієнтів. Нажаль, лікування – по життєве., потрібен постійний нагляд лікарів та контроль  аналізів. Якщо гепатит  перейшов у хронічну форму,потрібне щоденне використання противірусних препаратів. Лікування гепатиту запобігає розвитку цирозу і раку печінки. Щоб встановити діагноз хронічного гепатиту , потрібне обстеження-швидкий тест. Сімейний лікар при підозрі на захворюваннія гепатитом В чи С ,направлення на обстеження.

Шановні жителі Ратнівщини, звертайтеся до свого сімейного лікаря при перших проявах хвороби , не відмовляйтеся від вакцинації !

Немає коментарів:

Дописати коментар