понеділок, 19 серпня 2024 р.


 Замісна підтримувальна терапія вважається  одним з найефективніших методів лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів. Таке лікування є безоплатним в рамках Програми медичних гарантій. Розповідаємо про пакет “Лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії”. 


Замісна підтримувальна терапія (ЗПТ) є одним з найефективніших методів лікування осіб із синдромом залежності внаслідок вживання опіоїдів. Програма ЗПТ має науково доведену ефективність. Контрольований прийом ЗПТ блокує потяг до нелегальних опіоїдів. Також терапія дозволяє зменшити ризик інфікування такими інфекціями як ВІЛ та гепатит через ін’єкційне вживання наркотиків.

Вже чотири роки замісна терапія входить до переліку безоплатних послуг в Програмі медичних гарантій. Пацієнти, що потребують замісної терапії, можуть отримати її в медичних закладах країни, що уклали договір з НСЗУ за напрямом “Лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії”.

Які безоплатні послуги передбачені пакетом “Лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії”? 

У межах пакету безоплатними для осіб із розладами психіки та поведінки внаслідок вживання опіоїдів  є такі медичні послуги:
- лікування із використанням препаратів ЗПТ;
- складання плану лікування: оцінка стану та потреб пацієнтів, розробка плану спостереження та лікування, оцінка прихильності до лікування, визначення чинників, які негативно впливають на її формування, та проведення відповідного коригування плану лікування, а також оцінка соціального статусу та соціальних проблем, пов’язаних із вживанням опіоїдів;
- видача препаратів для їх прийому під безпосереднім контролем надавача послуг за місцем надання медичних послуг, для самостійного прийому або для прийому під час госпіталізації пацієнтів;
- моніторинг лікування, що передбачає:  контроль своєчасності та регулярності відвідувань надавача послуг, моніторинг виконання направлень для отримання інших послуг та врахування їх результатів, відслідковування побічних реакцій та ефективності препаратів ЗПТ,  врахування особливостей взаємодії препаратів ЗПТ з іншими лікарськими засобами,   дослідження сечі на наявність в організмі хворого інших наркотичних засобів ніж ті, що призначені лікарем;
- скринінг психічних розладів та подальше скерування пацієнта/пацієнтки у разі такої необхідності;
- скринінг на ТБ, ВІЛ і вірусні гепатити та направлення пацієнта/пацієнтки у разі підозри для подальшої діагностики та лікування до відповідних закладів охорони здоров’я;
- інформування пацієнтів щодо можливості отримання соціальних та психологічних послуг, визначення потреб у таких послугах та скерування до місць їх надання.

Повний перелік безоплатних послуг та вимоги до закладів, які надають допомогу в межах пакету “Лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії” можна переглянути на сайті НСЗУ в розділі “Вимоги ПМГ 2024” (п. 34).

У моєї рідної людини є синдром залежності від опіоїдів. Як розпочати лікування препаратами ЗПТ? 

Алгоритм такий:
1. Спочатку людина, яка має психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання опіоїдів, має звернутись до психіатра або нарколога для встановлення діагнозу “Синдром залежності”. Для цього необхідно обрати будь-який медичний заклад, який має договір із НСЗУ за пакетом “Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах” та в якому працює такий фахівець. 
До психіатра та нарколога можна звертатись без е-направлення.
2. Після встановлення діагнозу  “Синдром залежності” лікуючий лікар (психіатр або нарколог) видає е-направлення на лікування препаратами ЗПТ. 
Зверніть увагу, створювати та бачити медичні записи про діагноз може винятково лікуючий лікар.  Інші лікарі не знатимуть про існування таких записів.
3. З е-направленням потрібно звернутись до медичного закладу, який має договір із НСЗУ за пакетом “Лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії”. Таких лікарень 222. Їх можна побачити на дашборді Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.
Послуга надається амбулаторно та/або за місцем перебування пацієнта/пацієнтки. 

Немає коментарів:

Дописати коментар