вівторок, 27 травня 2025 р.

Безбар’єрна освіта — для безбар’єрного доступу до медичних послуг

У межах Національного тижня безбар’єрності  НСЗУ звертає увагу на важливий аспект: безбар’єрність в медицині починається не тільки з фізичного простору, а й з першої комунікації лікаря і пацієнта. Щоб медична допомога була  цілісно безбарʼєрною та доступною, лікарі орієнтуються не лише на  клінічні протоколи, а й на вміння коректно взаємодіяти з кожним пацієнтом. 

Саме для цього Академією НСЗУ спільно з міжнародними  партнерами  створено низку освітніх курсів – безоплатних, актуальних і практичних.

Це онлайн навчання для лікарів всіх ланок, управлінців медзакладів, фахівців з реабілітації, психіатрії, паліативу, студентів та інтернів,  соціальних працівників тощо.  Курси навчають коректного діалогу, комунікації з ветеранами, підтримці пацієнтів із психічними розладами або з особливими потребами, а також як формувати толерантне, безбар'єрне  середовище в медзакладах.

Зокрема, серед таких курсів:

Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням Керівництва mhGAP — курс створено в межах ініціативи першої леді Олени Зеленської у рамках Національної програми психічного здоров'я та психосоціальної підтримки. Призначений для медичних працівників, але буде корисним для всіх, хто прагне поглибити свої знання:  
▪️Частина 1 (Базовий рівень): https://cutt.ly/yrcVZgne 
▪️Частина 2 (Поглиблений рівень): https://cutt.ly/PrcVZPIa 

Базові засади застосування Міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ): https://cutt.ly/NrcVZNV7 
Курс рекомендований для мультидисциплінарних реабілітаційних команд про застосування МКФ у роботі з пацієнтами з обмеженнями повсякденного функціонування. Створений у рамках проєкту "Реабілітація травм війни в Україні", в межах ініціативи першої леді Олени Зеленської з розбудови ефективної системи реабілітації.

Спочатку людина. Онлайн-курс про безбар’єрність у закладах охорони здоров’я: https://cutt.ly/4rcVXzEg.
Про облаштування доступного простору в медичних закладах з урахуванням потреб пацієнтів із порушеннями зору, слуху, опорно-рухового апарату, а також ветеранів.

Реабілітація в системі охорони здоров'я: https://cutt.ly/frcVX9ju.  
Рекомендовано для сімейних лікарів, лікарів вторинної ланки, фахівців інших спеціальностей, студентів та інтернів про організацію реабілітаційної допомоги пацієнтам з обмеженнями повсякденного функціонування.

Реабілітація пацієнтів з ампутаціями: https://cutt.ly/4rcVCnCF.
Курс  для фахівців з реабілітації про підходи до відновлення фізичного та психологічного стану пацієнтів після ампутацій.

Перший контакт з людиною, яка втратила зір: https://cutt.ly/srcVC9Za.    
Рекомендовано медикам для коректної взаємодії та можливості реабілітації людей з порушеннями зору.

Лікар & Ветеран: https://cutt.ly/jrcVVT4Y.
Призначений для медичних фахівців, які працюють з ветеранами та військовими. Курс спрямований на підвищення якості медичної та психологічної допомоги.

Медична допомога ветеранам: нові виклики та рішення: https://cutt.ly/FrcVBaO9.
Для сімейних лікарів про особливості допомоги ветеранам, які постраждали внаслідок війни.

Особливості ведення пацієнтів, які пережили полон та/або постраждали від тортур, сексуального насильства пов’язаного з конфліктом: https://cutt.ly/9rcVBKmu.  
Курс для широкого кола медичних фахівців, допоможе підвищити якість, ефективність та доступність надання послуг для пацієнтів, які постраждали від тортур та /або СНПК.

Упровадження мультидисциплінарного підходу до надання послуг уразливим групам на рівні первинної медичної допомоги: https://cutt.ly/QrcVNn33.
Про організацію послуг для уразливих груп на рівні первинної медичної допомоги.

Моніторинг і ведення випадків сексуального та домашнього насилля у практиці лікарів первинної ланки: Перша психологічна допомога в кабінеті лікаря (за протоколом ВООЗ): https://cutt.ly/DrcVNV0K.
Для лікарів ПМД про виявлення ознак насильства та надання першої психологічної допомоги.

Усі курси доступні за посиланням: academy.nszu.gov.ua

Лікарі мають змогу постійно вдосконалювати свої знання і навички за допомогою вільного доступу до безперервної освіти у зручному форматі. Курси регулярно оновлюються та доповнюються новими тематичними напрямами відповідно до викликів часу та реальних потреб пацієнтів. Сучасна медицина — це не лише про технології,  обладнання і безбарʼєрне  приміщення, а й про індивідуальний підхід до кожного пацієнта, незалежно від віку, статі і соціального статусу.

Важливим орієнтиром у формуванні інклюзивного середовища є “Довідник безбар’єрності”: https://bf.in.ua/.

Гайд безбар’єрних подій: https://cutt.ly/WrcsTqIc

 

Безоплатні послуги психосоціальної і психіатричної допомоги в Центрах ментального здоровʼя

Через повномасштабну війну питання ментального здоровʼя постало особливо гостро. Втома, апатія, постійна тривога, емоційні труднощі — усе це впливає на наше самопочуття і потребує уваги. 

З початку 2025 року діє новий пакет “Психосоціальна і психіатрична допомога дорослим та дітям, що надається в центрах ментального (психічного) здоровʼя та мобільними мультидисциплінарними командами”. 

Центри ментального здоровʼя — це простори, де кожен може отримати доступну та якісну психологічну, психіатричну та психосоціальну допомогу. Особливий акцент — на підтримці дітей, ветеранів та внутрішньо переміщених осіб.

Функціонування Центрів ментального здоровʼя (ЦМЗ) є частиною реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоровʼя в Україні до 2030 року та впроваджується Міністерством охорони здоровʼя України в межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя “Ти як?”, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.

Для українців безоплатними є такі послуги:
- психосоціальна та психіатрична допомога;
- розробка та формування  індивідуального плану відновлення;
- психологічна підтримка членам родини (або законним представникам та особам, які здійснюють догляд). 

Більше про послуги за пакетом читайте тут (п.38): https://cutt.ly/drcVleZ7.

ЦМЗ надають медичну допомогу як амбулаторно, так і в умовах денного стаціонару та мобільною мультидисциплінарною командою за місцем проживання (перебування) пацієнта.

Щоб отримати послуги безоплатно, потрібно мати направлення лікаря первинної медичної допомоги, з яким укладено декларацію, або направлення лікуючого лікаря. Також можна звернутися за самозверненням у невідкладному стані — в такому разі направлення не потрібно.

Нині за Програмою медичних гарантій працюють 126 Центрів ментального здоров’я. До кінця року таких центрів буде щонайменше 200 по всій країні.

Знайти найближчий ЦМЗ можна:
- на дашборді НСЗУ “Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій”: https://cutt.ly/frcVUiA1;
- за номером контакт-центру 16-77.

Травень — Місяць обізнаності про ментальне здоров’я. Його впровадження відбувається в межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя “Ти як?”, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською. Ознайомитися з глобальною ініціативою можна на платформі howareu.com. Протягом місяця на ній щодня з’являються рекомендації, як піклуватися про ментальне здоровʼя. Серед інструментів для підтримки себе та близьких — розділ “Самодопомога” та застосунок “Моментал”. 
 

пʼятниця, 23 травня 2025 р.

Цифрова безбар’єрність: дашборди НСЗУ для пацієнтів


 Національний тиждень безбар’єрності триває в Україні з 19 по 25 травня. Ініціатива реалізується в межах стратегії створення безбар’єрного простору, започаткованої першою леді України Оленою Зеленською. У фокусі — повага, гідність і доступ для кожного.


Безбар’єрність — це не лише про фізичні перешкоди, а й про інформаційну відкритість. Щоб кожен пацієнт міг вільно орієнтуватися в гарантованих державою безоплатних медичних послугах, НСЗУ  створила низку зручних цифрових інструментів. Аналітичні панелі (дашборди) — це сучасний спосіб отримати відповіді на головні питання: де знайти лікаря, які послуги гарантовані державою, куди звернутись по психологічну допомогу чи  як відновити пацієнтські права.

Такий спосіб подачі інформації орієнтований на широку аудиторію. Будь хто, може зайти на сайт та в зрозумілому інтерфейсі знайти те, що його цікавить.  Інструкції для максимально ефективного використання розміщено в кінці кожного дашборду.

Пропонуємо добірку дашбордів, які допомагають кожному знайти необхідний медичний заклад, аптеку, послугу або лікаря:
Електронна карта місць надання послуг за програмою медичних гарантій — на дашборді наведено актуальну інформацію про місця надання послуг (МНП), в яких можна отримати необхідну медичну допомогу чи пройти обстеження: https://cutt.ly/Trx7m7Lo
Електронна карта місць надання первинної медичної допомоги — дозволяє знайти найближчу амбулаторію чи центр ПМСД, а також лікаря з яким можна укласти декларацію:   https://cutt.ly/8rcPSytI.
Мапа надавачів психіатричної та психологічної допомоги — адреси та контакти спеціалізованих закладів:  https://cutt.ly/srcPDkZN.
Електронна карта місць надання  медичних послуг за напрямом "Зубопротезування окремих категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України": https://cutt.ly/Nrx7QcNS
Електронна карта місць відпуску лікарських засобів (аптек) за еРецептом https://cutt.ly/Srx7QFPj
Інформація щодо ведення та опрацювання скарг, які подані до НСЗУ — https://cutt.ly/5rx7Q6Fp  Інформацію на дашборді  можна переглянути в розрізі областей, медзакладів, пакетів послуг ПМГ, яких стосується скарга, класифікації порушень та результату розгляду.
Укладені договори про медичне обслуговування населення за Програмою медичних гарантій — надає актуальну інформацію про укладені договори з НСЗУ про медичне обслуговування населення надавачами медичної допомоги та аптечними закладами з 2020-го р.:  https://cutt.ly/drx7Wxrb
Оплати надавачам послуг медичної допомоги за програмою медичних гарантій та за договорами про реімбурсацію — консолідовано інформацію щодо сум виплат закладам, які надають первинну, спеціалізовану та екстрену медичну допомогу за договором із НСЗУ. А також щодо сум виплат аптечним закладам, які уклали договір із НСЗУ за програмою реімбурсації: https://cutt.ly/krx7WA9e
Контакт-центр НСЗУ 16-77 — у оператора пацієнти можуть дізнатися, які медичні послуги є безоплатними, як знайти лікаря або аптеку, отримати консультацію щодо е-рецепта, реімбурсації та укладення декларації.

Також на сайті НСЗУ доступна інша корисна інформація: 
Перелік безоплатних послуг Програми медичних гарантій — роз’яснення, що пацієнт має право отримати безоплатно: https://cutt.ly/heehkLmy
Інформація про програму реімбурсації лікарських засобів і медвирробів — https://cutt.ly/frx7W5EZ
Маршрут пацієнта по програмі “Доступні ліки”  — https://cutt.ly/nrx7EgxP
Гід для пацієнта по програмі “Доступні ліки”-2025:  https://cutt.ly/grcacUKQ.
Гід для пацієнта по Програмі медичних гарантій-2025 —  https://cutt.ly/Yrcan5g1
Залишити свої запитання, зауваження, пропозиції, заяви та скарги пацієнти можуть онлайн за посиланням — https://cutt.ly/Wrx7EDsZ

Ці інструменти — не лише приклад цифрової трансформації, а й практична реалізація принципів безбар’єрності.

Важливим орієнтиром у формуванні інклюзивного середовища є “Довідник безбар’єрності”: https://bf.in.ua/

Гайд безбар’єрних подій: https://cutt.ly/WrcsTqIc

середа, 21 травня 2025 р.





1 травня в Україні та світі розпочався Місяць обізнаності про ментальне здоров'я. Вказана ініціатива започаткована у 1949 році у США неурядовою організацією Mental Health America з метою зменшення стигми  навколо ментального добробуту та  заохочення  до профілактики психічних розладів.

 В Україні ініціатива проходить із закликом віднайти свої сенси, які у часи випробувань працюють як внутрішні опори: «Ти як? Сенси поряд. Віднайди свої на платформі   howareu.com».

У рамках даної ініціативи було проведено для  сестер медичних  КП «Ратнівський ЦПМД»  тренінг  "Ти як?": Розкриття індивідуальних та групових сенсів  через м’яку іграшку з метою покращення ментального здоров’я працівників. Фасилітатором заходу виступила  клінічний психолог Богавєєва Тетяна..

 В умовах щоденної напруги та викликів, з якими стикаються медичні сестри, турбота про ментальне здоров'я стає не просто важлива, а критично необхідна. Травень, місяць обізнаності про ментальне здоров'я, став  чудовою нагодою зупинитися і запитати: "Ти як?".  На підприємстві було обрано особливий підхід до цього питання, використовуючи м'яку іграшку "Мій Плюшевий Компаньйон", як інструмент для розкриття глибоких індивідуальних та групових сенсів. Це допомогло   медичним працівникам нагадати про важливість само піклування,  навіть коли ти піклуєшся про когось  -  варто пам’ятати і  про турботу до себе.

Обраними сенсами під час тренінгу стали:

-Любов- як турбота про себе та інших;

- Вміння працювати в команді,  пам’ятаючи про власні можливості.

В процесі тренінгу згадали і про базові потреби, котрими всі звикли нехтувати  у цей непростий час, такі  як:  сон та харчування.

Пропонуємо і Вам обрати свої сенси на сайті всеукраїнського проєкту  підтримки ментального здоров’я: Ти як? – за посиланням  https://howareu.com/materials/sensoteka-ty-iak.


В Україні триває Національний тиждень безбар’єрності — в межах стратегії створення безбар’єрного простору за ініціативи першої леді Олени Зеленської

 

Національна служба здоров’я України нагадує: кожен пацієнт має право на гідне ставлення і рівний доступ до медичних послуг незалежно від віку, місця проживання чи соціального статусу.

В усіх пакетах медичних послуг Програми медичних гарантій однією  із ключових умов  є дотримання принципів безбар’єрності та інклюзії. Це не формальність, а конкретні вимоги до медзакладів, які означають — пацієнт має отримати допомогу в умовах, що враховують його фізичні, ментальні та соціальні потреби, без дискримінації та упереджень.

Згідно з умовами договорів  заклади охорони здоровʼя зобовʼязані забезпечити:
- дотримання принципів безбар’єрності та інклюзії при наданні медичної допомоги відповідно до нормативно-правових актів;
- дотримання прав людини згідно з Конвенціями ООН та рекомендаціями Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини;
- реагування на випадки насильства та дискримінації;
- інформування про можливість отримання  інших безоплатних медичних послуг за Програмою медичних гарантій;
- у разі необхідності застосовування  телемедичних консультації; 
- допуск відвідувачів до пацієнтів у відділеннях інтенсивної терапії;
- перебування батьків та членів родин  із дітьми, пацієнтами із психічними розладами, людьми з хронічними захворюваннями та ін.;
- толерантне ставлення до кожного пацієнта, незалежно від статусу чи діагнозу;
- повагу до  приватності і конфіденційності пацієнтів;
- взаємодію з соцслужбами, громадами, неурядовими організаціями для комплексної допомоги.

Безбар’єрність працює в усіх напрямках: від екстреної допомоги до реабілітації, від пологів до паліативної допомоги, від супроводу ветеранів до лікування новонароджених. Кожен етап — від прийому пацієнта до консультування та лікування  — має бути вільним від дискримінації, бар’єрів і стигматизації.

Безбар’єрність у медицині — це повага, доступність і гідність. А правильна комунікація — її основа. Саме тому важливим орієнтиром у формуванні інклюзивного середовища стає «Довідник безбар’єрності»  — інструмент, що допомагає говорити з повагою, відкрито й доступно для кожного.

Переглянути Довідник можна за посиланням: https://bf.in.ua/ 

Гайд безбар’єрних подій: https://cutt.ly/WrcsTqIc.

неділя, 18 травня 2025 р.

 


Вітаю вас з Днем 
сімейного лікаря! Ваше терпіння, увага та професіоналізм роблять цей світ кращим і здоровішим. Ви завжди готові прийти на допомогу, підтримати та вилікувати. Бажаю вам успіхів у роботі, міцного здоров'я, щастя в особистому житті та вдячних пацієнтів.


четвер, 15 травня 2025 р.


 Колективи Ратнівського центру первинної медичної допомоги та Ратнівської центральної районної лікарні щиро вітають жителів Ратнівщини та пацієнтів наших закладів зі Всесвітнім днем вишиванки! Чудово розуміємо, що святкуванням ми зобов'язані нашим Воїнам, Захисникам рідної Землі! Саме вони дають нам можливість бути вільними, незалежними в своїй Україні без голодоморів та іншої біди. Бажаємо Захисникам повернутись до рідних домівок живими та здоровими ! Миру з перемогою!